İçeriğe geç

Sepet

Sepetiniz boş

Matcha Tea 101

Matcha Nedir?

Matcha, Japon yeşil çayının toz haline getirilmiş hali. Matcha yüzyıllardır Japon çay seromonilerinde kullanılır.  Normal bir bardak çay içerken çay yapraklarını süzeriz ama matcha içerken şu ile matchayı karıştırdığımız için çay yapraklarını içmiş ve yemiş oluruz.

Why Melez Matcha Tea?

Neden Melez Matcha?

Yüksek kaliteli matchamızJaponya'nın Shizuoka bölgesinde 125 yıldan çok daha fazla zamandır matcha yeşil çayı üretimi yapan bir aile çay bahçesinden gelir. Uzun zamandır çay yetiştirilen bölge olarak bilinen, Japonya'nın Shizuoka Prefektör, en kaliteli tenchanın (matchanın toz haline getirilmemiş hali) bulunduğu yerlerden biridir. 

Japonya’da Matcha, bir içecek olmaktan daha çok, günlük ritüelin bir parçası, bir meditasyon. Şuanda yaşadığımız ana olan saygı, farkındalık ve güzelliğin bir kutlama biçimi.

Hazırlama Önerileri: Matcha kasenize dileğinize gore 1 veya 2 dolu bambu kaşık matchanızı ekleyin. 1 bardak 80°C yeşil çay icin uygun sıcaklıktaki suyu hazırlayın. 'W' harfi çizer gibi zikzaklar ile pürüzsüzleşene kadar 20-30 saniye boyunca kuvvetli bir şekilde köpürtün. 

Melez Matcha Tariflerini Keşfet! 

Geleneksel Matcha Hazırlama Aksesuarları

- Chawan: Matcha Kasesi

- Chasen: Matcha Bambu Fırça

- Naoshi: Matcha Fırça Tutacağı

- Chashaku: Bambu Kaşık

 

Melez Matcha Koleksiyonunu Keşfet!

BİZE ULAŞIN